אף פעם לא הייתם בחינה מרוקאית? כל מה שאתם צריכים לדעת

חינה מרוקאית נחשבת מהמוכרות והנחגגות ביותר בקרב יהודים יוצאי מרוקו ובקרב אנשים המוזמנים לחגיגה כזאת. עורכים את הטקס לפני הנישואים וזאת הזדמנות נפלאה לאיחוד משפחות לפני יום החתונה.

חינה הוא טקס החינה המרוקאית מיוחד מאוד שמטרתו לשמח את הזוג הנישא, לרקוד עם מוזיקה מרוקאית עממית, ולמרוח את משחת החינה אותה מכינים מצמח בשם הכופר הלבן המהווה סגולה להצלחה. בין היתר נהוג להגיש בחגיגה מאכלים מרוקאים מסורתיים. אבל מה צריך לדעת על חינה מרוקאית? הנה כמה עובדות:

מקור החינה

חינה שימשה במזרח הקדום כטקס שמה וחגיגה שנחגגה בקרב כנענים, בקרב תושבי אוגרית ועמי השומרים החל משנת 2,100 לפני הספירה. הטקס נועד לשמח כלות באירוע מיוחד ומקורו גם בסין ובבל. הטקס נחגג בקרב עמים ובעיקר בקרב עדות המזרח כבר יותר מ3,000 שנה.

מתי חוגגים חינה?

את החינה חוגגים לזוג לפני החתונה ואחרי טקסי הרחצה והטבילה. המטרה: לשמח זוג לפני חתונה ולמרוח את המשחה הכתומה שהופקה מעלי הכופר הלבן על כפות ידיהם של בני הזוג ושל המשתתפים בחגיגה. המשחה נועדה כסגולה להצלחה, אושר וזוגיות טובה.

בנוסף לכך, מדובר בסיבה למסיבה וטקס שנותן סיבה טובה לחגיגות. מקור השם "חנה" מגיע מהמילה "חן" משום שבעבר נועד הטקס לספק לכלה את ההזדמנות למצוא חן בעיני החתן, זאת בעיקר במקרה של חתונה בשידוך.

טקס החינה ייחודי מאוד לעדה המרוקאי בעיקר כי הוא נפוץ באסיה ובמדינות ערב. זהו טקס המוקדש לחתן ולכלה שמגיעים מהעדה המרוקאית ונהנים מאורחים שמשמחים אותם ורוקדים לפניהם כשהם ישובים על כסאות חינה מפוארים. הטקס חשוב מאוד למרוקאים מפני שבאירוע זה מקבל הזוג מתנות מההורים כמו תכשיטי זהב, צמידים ושרשראות – מתנות שיש בהן ערך רגשי וכלכלי.

 

אם אתם מוזמנים לאירוע כזה או שאתם מארגנים חינה, חשוב שתכירו כמה נקודות בטקס החינה שאורח צריך להיות מוכן אליהם:

ארגון החגיגה

ארגון הטקס נעשה בדרך כלל על ידי הורי הכלה, כך נהוג בעדה, אך כיום משתתפים גם הורי החתן בהוצאות, בזמן שאת הטקס מארגן הזוג בעזרת משפחתו. בכול מקרה חשוב שהארגון יעשה על הצד הטוב ביותר וכדי לארגנו בצורה נכונה – אפשר להיעזר בחברה מקצועית להפקת חינות.

בטקס יחלקו תלבושות, תהיה מוזיקה שמחה ושפע של אוכל ומתוקים מסורתיים, יחולקו מתנות לחתן ולכלה מכול החברים ובני המשפחה. בזמן האירוע נהוג להשמיע באירוע שירים מרוקאים ויש מקרים בהם להקה מרוקאית תופיע בפני המוזמנים או אולי זמר/ת ואפילו להקת מתופפים.

מאכלים

מאכלים שמגישים בחינה הם בדרך כלל מאכלים מרוקאים מסורתיים החל מהקוסקוס המוכר עד הספינג' המתוק. אוכל לחינה ניתן להזמין ממפיקת אירועים אשר מכינה מגשים של מאכלים טובים כמו ממולאים, דגים חריפים, מאפים מיוחדים, קוסקוס מהביל מלוח או מתוק, מגוון קינוחים ועוגות שקדים.

תלבושת

תלבושות חינה הן חלק בלתי נפרד מהאירוע והופכות את המאורע לצבעוני וחגיגי. הכפתן המסורתי, הצעיפים, הביגוד הנסיכי של החתן והכלה, הכובעים – את כולם אפשר להזמין או לחפש אצל קרובי משפחה שיכולים להשאיל לכם את התלבושות. התלבושות הופכות להיות חלק מהחגיגה ומשמשות תפאורה מדהימה וצבעונית. בעבר בטקס החינה נהגו החתן והכלה ללבוש בגדים מפוארים, משובצים בזהב, ובגדים שעברו בירושה במשפחותיהם. בין היתר מקשטים את המרחב בכלים מסורתיים, נרות, פרחים ומפות חגיגיות בגווני זהב, לבן ואדום. כך טקס החנה הופך לשמח וצבעוני.

נגישות