מערכות סולאריות על גג הבית: האם זה משתלם?

חשמל ממקור טבעי, סולארי, הוא חזון יפה ומעניין שמוכר כבר לרובנו. אך השאלה המשמעותית לגבי יישום הדברים בפועל, היא כמובן – האם זה משתלם? ליתר דיוק, האם זה ישתלם ספציפית במקרה שלכם? כיצד מבררים נקודה כזו? מסתבר שיש דרך נוחה וזמינה לעשות זאת במהירות. לפניכם הכרות קצרה עם כלי עזר שימושי מסוג זה ועם החברה המיוחדת שמאחוריו.

אפשרות אטרקטיבית, הרבה סימני שאלה

הפקת חשמל בעצמכם, באמצעות אנרגיית השמש, היא אפשרות אטרקטיבית מאוד. בשנים האחרונות כל הציוד שדרוש לכך הוזל בהתמדה, התקינה בנושא זה התגבשה היטב, התפתח שוק ספקים מקצועי ואיכותי ובסך הכל –  קל יותר מתמיד ליישם מערכת סולארית על הגג שלכם. זה לא חייב להיות דווקא על גג אגב, אבל בבתים ועסקים רבים, הגג הוא שטח גדול ולא מנוצל. משמע – שטח שבבעלותכם, אשר מתאים מאוד לכך. אך עבור מי שלא מתמצאים בנושא זה, עולים סביבו באופן טבעי סימני שאלה רבים. ראשית, ישנה השאלה הבסיסית והחשובה מאוד, האם זה בכלל משתלם? באמצעות שימוש בכלי כגון מחשבון סולארי, ניתן לקבל הערכה כללית וראשונית על כך. הדבר חשוב ביותר, מאחר שהוא יעביר אתכם מהעולם התאורטי והכללי, לתכל’ס המעשי, ברמה ההנדסית והכספית הקונקרטית. כך תהיו בעמדה טובה יותר, להחליט לגבי ההמשך – האם ללכת על מערכת כזו וכיצד בדיוק לעשות זאת.

עוד על ההיבט הכספי

הסיבה המרכזית שבגללה מתעניינים במערכות כאלה, היא כמובן הסיבה הכספית. לכן, חשוב להתעמק בה ולהבין אותה. מחד, מדובר על צמצום העלויות מול חברת החשמל, בכך שתצרכו לפחות חלק מהחשמל דרך המערכת הסולארית. מאידך, אם הגעתם למצב של הפקת עודפי חשמל (ביחס למה שאתם צורכים), תוכלו למכור אותם לחברת החשמל, בתעריף של 48 אג' לכל קוט"ש עודף. כמה אנרגיה בדיוק תוכלו להפיק תלוי בפרמטרים רבים ומייד תראו זאת, כאשר נרחיב על המחשבון. אך מדובר בתמונה מורכבת ומשתנה. זאת, מאחר שהפקת החשמל במערכת כזו תלויה בזמינות אור השמש.

 

 

מחשבון העזר לשרותכם

באתר וולטה סולאר זמין מחשבון סולארי, אשר מאפשר לכל אחד להזין נתונים על הנכס שלו בהקשר זה. בין אם אתם עסק או אנשים פרטיים, תוכלו בצורה כזו להעריך במהירות, האם וכמה ניתן לחסוך באמצעות שימוש במערכת סולארית. המחשבון זמין בגרסה לאנשים פרטיים וגם בגרסה לעסקים ושתי האפשרויות מעט שונות. תתבקשו להזין בו את המידע הבא:

  • סוג גג – רעפים, שטוח או משולב.
  • גודל גג משוער.
  • כיוון הגג – דרום או דרום מערב או דרום מזרח או מערב / מזרח.
  • הצללה – "אין" או "מעט" או "הרבה".

לאחר מכן תוכלו להפעיל את ביצוע החישוב, אשר יספק לכם הערכה של יעילות המערכת שניתן להתקין אצלכם. זאת, כולל היבטים כגון גודל מערכת (בקילוואט), צפי הכנסות ותשואה צפויה.

הכירו את המומחים – וולטה סולאר

Volta Solar היא כאמור החברה שמאחורי האתר והמחשבון שהזכרנו. זו היא חברה שמתמחה בתחום המערכות הסולאריות, לעסקים, מוסדות ציבוריים וגם לאנשים פרטיים. החברה מציעה את שירותיה בשלושה מודלים של התקשרות עם הלקוח:

  • רכישה – האפשרות הפשוטה והבסיסית, לרכוש את כל הציוד בעצמכם.
  • ליסינג – שכירת שטח שברשותכם על ידי וולטה סולאר, למטרת התקנת מערכת סולארית (שתישאר בבעלות החברה).
  • שותפות – מודל שבו אתם והחברה שותפים ברווחים, מהחשמל אשר תפיק המערכת הסולארית שתותקן אצלכם.

לסיכום

קל הרבה יותר לקבל החלטות, כאשר יש לכם מידע ברור ומפורט. אז במקום להתלבט ולהסס לגבי אנרגיה סולארית, בדקו בעצמכם ותדעו טוב יותר, האם זה עשוי להשתלם לכם או שלא? ובאיזו מידה מערכת כזו תחזיר את ההשקעה בה?

נגישות