זכאים לגמלת סיעוד? כך תקבלו אותה!

זה לא סוד שישראלים רבים מחכים לגיל הפרישה ומצפים לו, בין אם כדי ליהנות מהחסכונות שצברו כל החיים, ובין אם כדי להגשים את עצמם באופנים שלא התאפשרו בשגרת העבודה. עם זאת, גיל הפרישה בישראל לגברים ולנשים עומד על העשור השביעי לחייהם (השנה משתנה בהתאם לשנת הלידה שלהם)  – טווח גילים שבו הבריאות לא תמיד מיטבית ולעתים עלולים הפנסיונרים להיות תלויים באחרים. במקרים כאלה, מבוטחים שהגיעו לגיל פרישה עשויים להיות זכאים לגמלת סיעוד. מהי גמלת סיעוד ומה התנאים לקבלתה? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

מהי גמלת סיעוד?

בישראל, נכון לשנת 2023, גברים יוצאים לפרישה בגיל 67 ונשים בגיל 62-65, תלוי בשנת לידתן. במקרים מסוימים, פנסיונרים עשויים לקבלת זכאות לגמלת סיעוד מביטוח לאומי. גמלה זו מטרתה לסייע לקשישים שזקוקים להשגחה צמודה או שמתקשים לבצע פעולות יומיומיות. גובה הגמלה תלוי במידת התלות של הקשיש באדם אחר ומושפע גם ממבחן הכנסות. הגמלה מאפשרת לתושבים רבים להמשיך לנהל שגרת חיים בכבוד.

מהן רמות הקצבה?

קיימות 6 רמות זכאות לקבלת גמלת סיעוד והרמה נקבעת לפי יכולת התפקוד של הקשיש או מידת ההשגחה שהוא זכאי לה. כל רמה אפשר לשלב בין תגמול כספי לבין סל שירותי סיעוד הכוללים בין היתר טיפול אישי בבית, השגחה, מוצרי היגיינה, שירותי כביסה ועוד. הרמה נקבעת לפי מבחן תלות, שמתבצעת בידי ביטוח לאומי וכוללת ביקור בית, שיחה טלפונים ועיון במסמכים רלוונטיים המעידים על רמת תפקודו של הקשיש. למשל, מי שעבר בדיקת תפקוד וצבר בין 2.5-3 נקודות תלות, יהי זכאי לקצבה ברמה 1 ועומדת בפניו הבחירה בין שירותי טיפול אישי בבית, קצבה בכסף, שילוב בין קצבה בכסף לשירותי סיעוד ועוד. התנאים של קצבת סיעוד רמה 6 הן בין 9.5-10.5 נקודות תלות בבדיקת תפקוד והזכאים לקצבה ברמה 6 מקבלים 30 שעות טיפול בשבוע (אפשר להחליף כמה שעות שבועיות לקצבה בכסף).

מה התנאים לקבלת הקצבה?

כדי להיות זכאים לגמלת סיעוד, עליכם לעמוד בחמשת התנאים הבאים:

  • גיל ותושבות – על הזכאים להיות תושבי ישראל ובגיל פרישה.
  • הכנסות – עליכם לעמוד במבחן הכנסות (במבחן זה מחשיבים גם את הכנסת בן או בת הזוג).
  • תלות בזולת – עליכם להזדקק לעזרתו של אדם אחר בביצוע פעולות יומיומיות בבית, כמו לאכול, להתלבש, להתקלח, להתנייד וכו', או שאתם זקוקים להשגחה בעקבות מצב רפואי ותפקודי המעמיד אתכם בסכנה לפגיעה עצמית או באחרים.
  • מגורים – עליכם לגור בביתכם או בדיוק מוגן כדי לקבל קצבת סיעוד. אם למשל אתם שוהים במחלקה סיעודים או במסגרת שיקומים בפיקוח משרד הבריאות, לא תהיו זכאים לגמלה.
  • אתם לא מקבלים גמלה סיעודית אחרת מגוף ממשלתי – אם למשל אתם מקבלים קצבה ממשרד הביטחון, לא תוכלו לקבל גם קצבת סיעוד ולמעשה תצטרכו לבחור בין הקצבאות.

איך מקבלים את הקצבה?

הגשת בקשה לקצבת סיעוד מביטוח לאומי אינה כרוכה בהליך מורכב, ולרוב לא תצטרכו ייצוג משפטי, אולם כדאי להכיר את תנאי הזכאות ולהיערך בהתאם. כדי לקבל את הקצבה, תצטרכו להגיש תביעה לביטוח לאומי באמצעות טופס הגשת תביעה ולצרף מסמכים רלוונטיים – מסמכים רפואיים, אישורי הכנסות, ייפוי כוח במידת הצורך ועוד. הביטוח הלאומי בוחן את המסמכים ובמידת הצורך יצרו עמכם קשר לבדיקות נוספות. לבסוף, אם תימצאו זכאים, עובד סוציאלי מטעם הביטוח הלאומי יעזור לכם לבחור את סל השירותים המתאים לכם.

לסיכום,

לא מעט קשישים זקוקים לגמלת סיעוד, ואנחנו מקווים שהמדריך לעיל סייע לכם להבין קצת יותר טוב מהי הגמלה הזו ואיך מקבלים אותה. רק בריאות!

 

נגישות