תביעה ייצוגית: הדרך שלכם לנצח בשם הרוב

בשנים האחרונות נרשמת עלייה במספר התביעות הייצוגיות המוגשות לבית המשפט. הסיבות לכך רבות אולם ניתן לומר כי המודעות הציבורית לנושא עלתה, לא מעט בזכות תביעות ייצוגיות שהצליחו להוביל לקבלת פיצוי כספי בסך של מיליוני שקלים. תביעה ייצוגית היא הדרך של האזרח שנפגע כתוצאה ממעשה של תאגיד לתבוע בשם של כלל הנפגעים שנפגעו כתוצאה מהמעשה או מהמחדל.  את התביעה מנהל אזרח אחד כאשר נהוג לכנות "תובע יחיד" המייצג קבוצה של נפגעים, גם מבלי שהם מינו אותו לתפקיד. כל אדם שסבור כי הוא גם נפגע כתוצאה מהפעילות של החברה או התאגיד יכול להצטרף לתביעה, וזאת כחלק מהבנה כי בעקבות הנזק הקל שנגרם אין היתכנות להגשת תביעה באופן יחדני בשל העלויות כמו גם הטרחה הרבה הכרוכה בכך. על כן, היכולת להגיש תביעה ייצוגית בתור קבוצה מהווה הזדמנות לנצח תאגידים בשם הרוב.

תביעה ייצוגית: הדרך שלכם לנצח בשם הרוב

באילו מקרים ניתן להגיש תביעה ייצוגית?

החל משנות ה 90 החלו להגיש אזרחים תביעות ייצוגיות כנגד מוסדות, ארגונים וחברות. בשנת 2006 חוקק לראשונה חוק תובענות ייצוגית שבמסגרתו ניתנת האפשרות לאזרחים להגיש תביעות במסגרת מגוון רחב של נושאים – צרכנות, מפגעים סביבתיים, שווין, מיסים וכן ענייני עבודה הנמצאים בסמכותו של בית המשפט. חשוב להבין כי הגשה של תביעה ייצוגית היא לא פרוצדורה פשוטה ודרושה לה לא מעט סבלנות כמו גם הבנה כי גיבוש הרוב עשוי לקחת זמן, בייחוד לאור החשש של הציבור מפני הצטרפות לתביעות שעלולות להימשך למשך שנים רבות, כאשר בשנים האחרונות החל בית המשפט לנהל את התביעות הללו במסגרת של הפניית הצדדים להסדר פשרה, וזאת מתוך מטרה לקצר את ההליכים ולהגיע להסכמה בין כל הצדדים שתמנע הליך משפטי ארוך. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם בית המשפט נוטה שלא לאשר את הסדר הפשרה אלא להגיע להליך משפטי שבמסגרתו יכולים התובעים לקבל פיצוי בסך של מיליוני ולעיתים מאות מיליוני שקלים.

כיצד מגישים תביעה ייצוגית?

על מנת להגיש תביעה ייצוגית נדרש קודם כל לעמוד בתנאים אותם הגדיר החוק לטובת אישור התביעה כתביעה ייצוגית. במסגרת התנאים ניתן למנות בין היתר עילה אישית של התובע, תביעה המוגשת בתום לב ולא מתוך כוונה לקבלת פרסום או לסחוט את הארגון או החברה כמו גם פיצוי אחיד אותו יקבלו כל מגישי התביעה באופן אחיד וללא מורא. מאחר ומדובר בתביעה מורכבת שרוב הבקשות הנוגעות להגשה נדחות או מסולקות בהתאם להסדר שנקבע מחוץ לבית המשפט, רצוי לבצע את ההליך באמצעות עורך דין מנוסה אשר לא רק יאפשר לכם לקבל ייצוג ראוי אלא גם יבחן את כדאיות הגשת התביעה לצד גיבוש כתב תביעה הלוקח בחשבון את הנפגעים הנוספים כמו גם סכום הפיצוי, לטובת ניצחון החלש על חזקים.

נגישות