ליווי מסור לילדים חולים ולבני משפחותיהם: עמותת לתת תקווה עושה חיל

ילדים הלוקים במחלות קשות או מחלות כרוניות נאלצים לבלות לא מעט זמן בבתי חולים, בעוד חבריהם לכיתה מגיעים לבית הספר וממשיכים את שגרת חייהם. בדיוק בשביל כך הוקמה עמותת לתת תקווה, כדי לעזור לילדים חולים ומאושפזים, לשמח אותם ולהגשים להם משאלות. במאמר שלפניכם סקרנו את הפעילות של עמותת לתת תקווה למען ילדים חולים ובני משפחותיהם.

אודות עמותת לתת תקווה

עמותת "לתת תקווה" – מרכז ארצי לעזרה וסיוע לילד – הוקמה בשנת 2002 כגוף התנדבותי ששם לו למטרה לסייע לילדים חולים במחלות קשות ולתמוך בבני משפחותיהם בהתמודדות עם המחלה. העמותה נמצאת בקשר רציף עם מחלקות הילדים בבתי החולים בארץ, וכן עם רשויות הרווחה בישראל, כדי להגיע לכמה שיותר ילדים מטופלים ולעזור להם לפני ואחרי הטיפולים וגם במהלכם.

משמחים ילדים בבתי החולים

אווירת בתי החולים עלולה להשפיע לרעה על הילדים ולהוריד להם את מצב הרוח והאנרגיות, מה שמקשה על תהליך ההחלמה. עמותת לתת תקווה נמצאת שם ובשבילם, במחלקות הפנימיות והאונקולוגיות, כדי לשמח את הילדים בימי הולדת, בחגים או סתם בימי חול. המתנדבים של העמותה מגיעים, עושים מסיבות במחלקות הילדים, מחלקים מתנות ומשחקים עם הילדים. הם לא מזניחים אף מיטה וכל ילד מקבל יחס הולם, מילה טובה ומתנה להעלאת המורל. בחגים המסדרון בבית החולים הופך לפסטיבל חגיגי של הופעות, זמרים ואומנים, אשר מתאחדים כדי לתת תקווה לילדים המאושפזים. המתנדבים שפוקדים את מיטות הילדים הם כתובת לשיתוף פחדים וחששות, והם לא עוזבים את החדר עד שהחיוך של הילד לא מושלם.

ליווי אישי של ילדים חולים

המתנדבים של עמותת לתת תקווה יוצרים קשר אישי עם ילדים המאושפזים לתקופות ארוכות, בין אם בגלל מחלה קשה שמצריכה טיפול ארוך ובין אם בגלל מחלה כרונית שמצריכה אשפוזים חוזרים. העמותה רואה את החשיבות של יצירת קשר המשכי בין הילד למתנדב, לכן כל מתנדב מגיע בקביעות לאותו הילד. המתנדבים לומדים ומכירים לעומק את מה שעובר על הילדים, מכירים את בני משפחתם, יודעים מה עובר עליהם ובעיקר מהווים שותפים נאמנים לפחדים ולחששות, מעודדים את הילדים ונוטעים בהם כוחות, והכל בהתאמה אישית ולפי הצרכים של הילדים.

 

 

הילדים רואים את נקודת האור בביקורים התדירים של מתנדבי העמותה. הם מחכים בקוצר רוח לביקורים של צוות המתנדבים שמכיר אותם בשמותיהם, יודע לזהות מרחוק את מצב הרוח היומי שלהם, מכיר היטב את כל המשפחה ואף הופך להיות חלק ממנה. זה יכול לבוא לידי ביטוי בישיבה ליד מיטת הילד החולה לילות כימים, או בהבאת מתנה שמרימה את מצב רוחו של הילד.

מגשימים משאלות של ילדים

בעמותת לתת תקווה קיים אגף להגשמת משאלות, כאשר צוות מיוחד של העמותה עובד יחד עם ההורים כדי להגשים לילד החולה את משאלותיו הקסומות. לראות ילד מאושפז נלחם במחלה זה אירוע קשה עבור כל הורה, במיוחד אם הוא כל כך רוצה מתנה, משחק, טיסה או פגישה עם זמר, אך מפחד שלא יספיק לעשות זאת. אין דרך לתאר את ההתרגשות של ילד ברגע שהוגשמה לו משאלה ושהוא השיג את מה שהוא ציפה לו כל כך. האנרגיה שזה מביא לילדים החולים שווה את כל המאמץ הכרוך בכך.

לסיכום

עמותת לתת תקווה פועלת למעלה מ-20 שנה למען ילדים חולים ובני משפחותיהם. מתנדבי העמותה מגיעים למחלקות השונות בבתי החולים ומשמחים את הילדים על ידי משחק, שיחה או מתנה, וכן מלווים אותם באופן אישי לאורך כל תקופת האשפוז וגם אחריה. כמו כן, העמותה פועלת להגשמת המשאלות של הילדים כדי לעודד אותם ולהרים את מצב רוחם, וכך לסייע להם להתגבר על המחלה.

נגישות