אוצר הספרים מציגים: ספרי הרב עובדיה יוסף

הרב עובדיה יוסף הוא אולי המחבר הפורה ביותר בעולם היהודי של השנים האחרונות. אם אתם בדיוק בונים את הספרייה החדשה שלכם, או מחפשים כיצד לחדש אותה, הספרים של הרב יכולים להוות עבורכם מרכיב חשוב בספרייה. הספרים של הרב עוסקים במגוון רחב של תחומים, וכל אחד יכול למצוא את הספרים שמתאימים בדיוק אליו.

ספרי הרב עובדיה

הרב עובדיה יוסף היה רב גדול ומוכר ביהדות ואחד הרבנים החשובים ביותר בדור שלנו. אחד הדברים שבהם הרב נודע במיוחד הוא סגנון הכתיבה שלו, מה שהוביל אותו לכתוב עשרות רבות של ספרים, בחתומים רבים. התחום העיקרי שבו הרב עסק היה כמובן הלכה, אולם גם בתוך ספרי ההלכה ישנם סגנונות שונים של ספרים.

הספרות הרבה שהרב כתב מאפשרת לכל אחד להתחבר לספרים שמתאימים לו, ולמצוא את התחום שבו הוא יכול ללמוד מספרי הרב. כאן תקבלו סקירה קצרה על הספרים המרכזיים של הרב כדי שתוכלו לדעת איזה מהספרים הכי מתאים לכם.

יביע אומר

יביע אומר הוא הספר המרכזי ביותר של הרב עובדיה יוסף, שגם זיכה אותו בפרס ישראל לספרות תורנית. יביע אומר הוא ספר שאלות ותשובות, שבו מרוכזות שאלות רבות שנשאל הרב עובדיה במשך חייו, כרב, דיין, רב ראשי ומנהיג דור. התשובות בספר הזה ארוכות במיוחד, ונעשה בהם שימוש במקורות רבים. הספר הזה מתאים למי שכבר מורגל בלמידה אינטנסיבית.

 

יחווה דעת

כמו היביע אומר, גם יחווה דעת הוא ספר שאלות ותשובות, אך השאלות שמופיעות בספר הזה הן שאלות שאותן נשאל הרב ברדיו, והוא היה עונה עליהן בצורה ישירה. לאור זאת השאלות בספר הזה בדרך כלל פחות מורכבות מהשאלות ביביע אומר, וגם התשובות עליהן קצרות יותר. הספר בהיר ומובן, ומתאים עבור מי שרוצה להתחיל להיחשף למשנתו ההלכתית של הרב.

חזון עובדיה

כמו שני הספרים הקודמים, גם חזון עובדיה הוא ספר הלכתי, אולם הוא לא בנוי בצורה של שאלות ותשובות אלא בצורה של פסקים מסודרים על נושא מסוים. בספר הרב עובדיה צועד בעקבות פסקיו של השולחן ערוך ומתאים אותם למציאות שאותה אנו חיים בדור שלנו. לספר יש כרכים רבים כאשר כל כרך עוסק בבירור מעמיק של נושא אחר בעולם ההלכתי, בדרך כלל סביב מעגל השנה.

ספרי דרשות

הרב עובדיה כתב לא רק ספרי הלכה אלא גם ספרים בתחום האגדה והדרשות. בין הספרים הללו תוכלו למצוא פירוש למסכת אבות, שיעורים על מועדי השנה ועוד שיעורים בתחום האגדה. חלק מהספרים הללו נערכו מתוך שיעוריו של הרב והם מאפשרים לכם להיפגש עם חלק פחות מוכר של משנתו הענפה והנרחבת. אז גם אם אתם כבר מכירים את משנתו ההלכתית, תוכלו ליהנות מהם.

ילקוט יוסף

בניגוד לכל הספרים האחרים שהוזכרו, הספר הזה הוא דווקא לא ספר שכתב הרב עובדיה יוסף אלא בנו, הרב יצחק יוסף שמכהן כיום כראשון לציון וכרב הראשי הספרדי במדינת ישראל. הספר הוא סידור של פסקי הרב על סדר השולחן ערוך, עם הערות רבות שבהן מסביר הרב בצורה מפורטת את העמדה של אביו בשלל סוגיות. הספר נחשב ספר יסודי בהלכה, והוא התקבל בברכה.

לסיכום

הספרים הרבים שכתב הרב עובדיה יוסף מאפשרים לכל אחד למצוא את הספר המתאים לו מתוך הספרות שהרב הותיר אחריו. בתחום ההלכתי המגוון של הספרים הוא הגדול ביותר, אולם גם בתחום הדרשות תוכלו למצוא ספרים רבים שחיבר הרב. כל מה שאתם צריכים זה רק למצוא את הספר שמתאים לכם, וכך להתחבר לתורתו הגדולה של הרב.

נגישות