נהלו טוב את העסק שלכם! מדוע כדאי לבנות תוכנית עסקית?

כל בית עסק זקוק לתוכנית עסקית שתסייע לו בהצבת מטרות ובהשגתן. מהי בעצם תוכנית עסקית ומה היתרונות שלה לבית העסק? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

אסטרטגיה וטקטיקה – סוף מעשה במחשבה תחילה

לתוכנית עסקית יש מטרות רבות. אך הכול מתחיל מהרעיון הפשוט, של "לעשות סדר" לגבי תיאור המצב הנוכחי בעסק, התוכניות לעתיד, הדרכים להגיע לשם וכל מה שמסביב לכך שנראה לכם חשוב. כמו כן, ההיבט של חשיבות של בניית תוכנית עסקית הוא דבר שכדאי להבין היטב. הבנה כזו תוביל להשקעת די זמן ומאמץ בתוכנית. דבר אשר יקדם בניית תכנית איכותית באמת, ממנה תקבלו את מירב התועלת. חשוב לציין שבניית תכנית עסקית בסיוע של מומחים מומלצת במיוחד. מנהלים רבים צברו ניסיון לגבי תוכניות כאלה, אך לרשות חברת ייעוץ וותיקה עומדים ידע וניסיון רחבים יותר – מדוע שלא תסתייעו בכך? זהו צעד הגיוני ומומלץ, לאור המידה שבה תכנית עסקית קריטית להצלחת העסק שלכם.

תכנית עסקית, בתמצית

תכנית עסקית עשויה להיות בנויה באופנים שונים ומגוונים, בהתאם לנסיבות ולמטרות. אך לשם ההמחשה, אלה כמה סעיפים שיהיו בה בדרך כלל: תמצית מנהלים (סיכום כללי של עיקרי התוכנית), הצגת העסק, ניתוח השוק בו הוא פועל, הצגת מוצרי או שירותי העסק, הצגת קהל היעד למוצרים ושירותים אלה, ניתוח של אופן הפעולה הכספי, מקורות מימון, הכנסות, הוצאות ותזרים המזומנים. ניתן להוסיף לתוכנית סעיפים שונים לפי הצורך בהתאם לאופן שבו אתם מעוניינים לפתוח את העסק. למשל סעיף מרחיב על היבט השיווק, שהוא תמיד חשוב מאוד.

 

 

אז מדוע כדאי לבנות תוכנית עסקית?

לבניית תכנית עסקית תועלות רבות, בהן בולטות במיוחד הבאות:

  • לעשות סדר – ניהול עסק מורכב מפרטי פרטים רבים. תכנית עסקית אמנם לא עוסקת בכולם, אך היא "עושה סדר" ברבים מהם. למעשה, ברוב ההיבטים החשובים, אשר מהם נגזר השאר. כתוצאה מכך, מושגת התייעלות בעסק.
  • לעזור לחשוב – כאשר הדברים מונחים בפני ההנהלה (או משקיעים פוטנציאליים) בצורה מרוכזת ומסודרת, קל יותר לחשוב על הדברים ולהגיע להחלטות טובות.
  • לקידום התיאום – עסק עשוי להיות כזה שהוקם על ידי כמה מייסדים. ייתכן שגם יש לו כעת כמה מנהלים בפועל. במצבים כאלה, חשוב להימנע ממצב, שבו כל אחד "מושך" את העסק לכיוון אחר. זה פשוט לא יעיל. התוכנית מסייעת להנהלה לתאם מטרות ולהגדיר אותן בבירור.
  • ניהול מטרות – להגדיר בבירור מטרות, כולל אבני דרך צפויות, בהמשך פעילות העסק. כמובן, תכנית עסקית תסייע גם לממש מטרות אלה.
  • להשיג השקעות – לשכנע משקיעים פוטנציאליים, שכדאי להשקיע ביוזמה שלכם.
  • ניהול שינוי – שינויים בעסקים, כגון צמיחה יזומה, אינם תהליכים פשוטים. הם גם מכניסים אלמנטים שונים של סיכון ולכן, חשוב ביותר לנהל תהליכים אלה היטב ובאופן מחושב. זה יכול להיות משבר כלשהו, מיזוג או אולי שינוי יזום – את הכל חיוני לנהל בתשומת לב ובאופן מתואם.

הכירו את חברת הייעוץ טרגו

טרגו (Targo consulting) פועלת מאז שנת 2012 והיא מציעה ייעוץ עסקי לעסקים בשלבי פעילות מוקדמים וגם מתקדמים. זאת, כולל עבור יזמים, סטארט אפים וחברות טכנולוגיה בכלל. טרגו בעלת ניסיון רב, במגוון תעשיות ותחומים עסקיים. היא מספקת ייעוץ שמותאם לכל לקוח, אותו מרכז יועץ אחד, שיהיה ממונה על הטיפול בכם. באמצעות גישת "סטארט-אפ רזה”, טרגו תוכל לסייע לכם לצמצם עלויות, להאיץ צמיחה, להשיג את יעדיכם העסקיים ועוד.

לסיכום

השורה התחתונה היא, שללא ספק כדאי להכיר את נושא התוכניות העסקיות ויותר מכך, ליישם אותו. ואם כבר עושים זאת, אז בליווי חברת ייעוץ איכותית.

נגישות