לשון הרע לא מדבר אלי: איך מגישים תביעת דיבה?

שמעתם מישהו אומר עליכם משהו לא נכון שפוגע במוניטין שלכם? למרבה הצער, הצהרות שווא ושמועות יכולות להתפשט במהירות בעולם התקשורת המהיר של היום, והן יכולות להשפיע באופן משמעותי על חייכם האישיים והמקצועיים. במצבים כאלה, ייתכן שתהיה לכם לגיטימציה משפטית לתבוע על הוצאת דיבה. מהי תביעת גיבה, מהם הסוגים השונים שלה ומהם השלבים הכרוכים בהגשת התביעה? במאמר זה תוכלו לקרוא את כל המידע על הנושא הזה!

מהי תביעת דיבה?

תביעת דיבה היא תביעה אזרחית הננקטת על ידי התובע כשמישהו מצהיר הצהרה כוזבת על אדם או גוף אחר הפוגעת בשמו הטוב. על התובע להוכיח שהאמירה הייתה שקרית ושהיא גרמה לו לנזק. דיבה היא עבירה אזרחית, ומי שמגיש את התביעה מכונה התובע, לעומתו, הנתבע, הוא האדם שהוציא דיבה עליו.

סוגי תביעות דיבה

ישנם שני סוגים של תביעות לשון הרע: לשון הרע כשלעצמה ולשון הרע פר קווד.

דיבה כשלעצמה היא אמירה כה מזיקה עד שהיא נחשבת דיבה. דיבורים מסוג זה הם בדרך כלל על המוניטין או האופי של מישהו ואינן דורשות הקשר נוסף כדי להבין את טבען המזיק. דוגמאות לדיבה כשלעצמה הן האשמת מישהו בביצוע פשע, מחלה מדבקת או מעורבות בהתנהגות לא מוסרית או לא אתית.

לשון הרע פר קווד היא אמירה שאינה מזיקה מטבעה, אך הופכת לכזו בשילוב עם עובדות אחרות. הצהרות מסוג זה דורשות הקשר או הסבר נוסף כדי להבין את טבען המזיק. דוגמאות להשמצה פר קווד הן האשמת מישהו בחוסר יכולת או הצהרות כוזבות לגבי עבודתו או עסקיו של מישהו.

 

 

כיצד להגיש תביעת דיבה?

אם אתם סבורים שהוציאו עליכם דיבה ואתם רוצים להגיש תביעת דיבה, ישנם מספר צעדים שעליכם לנקוט, והם:

  1. זהו את האמירה ואת האדם שאמר אותה

הצעד הראשון בהגשת תביעת דיבה הוא לזהות את האמירה ואת האדם שאמר אותה. ההצהרה חייבת להיות שקרית, וחייבת להיות הוכחה שהיא גרמה לכם נזק. האדם שאמר את ההצהרה יכול להיות אדם או ארגון, ואתם צריכים ראיות כדי להוכיח שהדיבה נאמרה.

  1. איסוף ראיות

לאחר שזיהיתם את ההצהרה ואת האדם שאמר אותה, עליכם לאסוף ראיות שיתמכו בטענתכם. למשל, הודעות מייל, פוסטים במדיה חברתית וכל חומר כתוב או מודפס אחר המכיל את האמירה. עליכם גם לאסוף ראיות המראות כיצד ההצהרה פגעה במוניטין שלכם או גרמה לכם הפסדים כספיים.

  1. שכרו עורך דין

כדי להגיש תביעת לשון הרע, כדאי לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בדיני לשון הרע. מומלץ להיעזר בעורך דין לתביעות קטנות שיכול לעזור לכם להבין את התהליך המשפטי ולהדריך אתכם בשלבים הכרוכים בהגשת התביעה. הוא יכול גם לעזור לכם לקבוע את הנזקים שאתם עשויים להיות זכאים להם ולייצג אתכם בבית המשפט במידת הצורך.

  1. שלחו מכתב אזהרה

לפני הגשת תביעה, ייתכן שתרצו לשלוח מכתב אזהרה לאדם שדיבר דיבה. מכתב זה צריך לדרוש מהם להפסיק להצהיר הצהרות כוזבות אודותיכם ולחזור בהם מההצהרה המקורית. אם האדם אינו מציית למכתב, אתם יכולים להמשיך בתביעה.

  1. הגשת התביעה

אם האדם שמסר את ההצהרה אינו מציית למכתב האזהרה, באפשרותכם להגיש תביעה. בתביעת דיבה עליכם להוכיח שהאמירה הייתה שקרית, ושהיא גרמה לכם נזק. כמו כן, עליכם להוכיח שהאדם שמסר את ההצהרה פעל בזדון או ברשלנות.

תביעות דיבה יכולות להיות יקרות ולגזול זמן, וחשוב לשקול את ההשלכות האפשריות לפני שממשיכים בפעולה משפטית. עם זאת, אם ההצהרה הכוזבת גרמה נזק משמעותי למוניטין שלכם או הפסדים כספיים, תביעת דיבה עשויה להיות דרך הפעולה הטובה ביותר.

דוגמאות לדיבה

ישנן דוגמאות רבות של דיבה שיכולות להתרחש בצורות שונות של מדיה, כמו פלטפורמות מודפסות, מקוונות ומדיה חברתית. במקרים מסוימים, הוצאת דיבה יכולה להיות לא מכוונת, בעוד שבמקרים אחרים, היא עשויה להיות מכוונת. דוגמאות לדיבה הן:

  • כתבה בעיתון המאשימה אדם פרטי במעילה בכספי החברה שלו, ללא כל ראיה שתתמוך בטענה.
  • פוסט ברשתות החברתיות הטוען שאדם הוא מכור לסמים או לאלכוהול, ללא כל הוכחה שתתמוך בהצהרה.
  • ספר המאשים חברה בעיסוק בטכניקות עסקיות לא אתיות, ללא כל ראיות התומכות בטענה.
  • תגובה מקוונת המאשימה אדם במעורבות בפעילות פלילית, ללא כל ראיות התומכות בטענה.

בכל אחת מהדוגמאות הללו, ההצהרה שנאמרה הייתה שקרית ומזיקה לאדם או לגוף שהוזכרו. במקרים אלה, לאדם הנפגע עשויה להיות עילה להגיש תביעת דיבה.

לסיכום

תביעת דיבה היא פעולה משפטית הננקטת כשאדם מצהיר הצהרה כוזבת הפוגעת בשמו הטוב של אדם אחר. חשוב לשקול את ההשלכות האפשריות לפני שממשיכים בפעולה משפטית. אם אתם סבורים שהשמיצו אתכם, זהו את האמירה, אספו ראיות, שכרו עורך דין, שלחו מכתב אזהרה והגישו תביעה במידת הצורך. הגנו על המוניטין שלכם וחפשו צדק אם הושמצתם.

נגישות