דתות בעולם: מיהן הדתות הגדולות ביותר?

דתות הן חלק בלתי נפרד מההיסטוריה והתרבות האנושית. הן השפיעו ועיצבו חברות וציוויליזציות לאורך אלפי שנים. כיום, יש הרבה דתות בעולם אך שש מהן בולטות במיוחד בהיקף ההשפעה שלהן ובמספר המאמינים הרב. בואו נצלול ונכיר את שש הדתות הגדולות והמשפיעות ביותר בעולם.

יהדות – הדת הקדומה שממנה צמחה הנצרות

יהדות היא הדת הקדומה של עם ישראל, וממנה התפתחה מאוחר יותר גם הנצרות. בניגוד לנצרות, היהדות אינה דת מיסיונרית ואינה שואפת להפיץ את אמונתה. מספר היהודים בעולם עומד כיום על כ-15 מיליון בלבד, אך השפעתה התרבותית והדתית של היהדות לאורך ההיסטוריה הייתה עצומה, ואפשר להגיד שזוהי הדת החשובה ביותר בעולם.

אמונה באל אחד

היהדות מבוססת על אמונה באל אחד, בורא שמים וארץ, שכרת ברית עם עם ישראל ונתן להם את התורה בהר סיני באמצעות משה רבנו. התורה, לצד התלמוד ומדרשי חז"ל, היא למעשה הבסיס לאורח החיים היהודי, הכולל קיום מצוות, שמירת שבת, חגים, כשרות ועוד. העיקרון המוסרי המרכזי ביהדות הוא "ואהבת לרעך כמוך", והוא מדגיש ערכים של צדקה, עזרה לזולת ותיקון עולם. המרכז הרוחני של היהדות הוא ירושלים, ובפרט הכותל המערבי – שריד בית המקדש שבו על פי המסורת שכנה השכינה.

נצרות – הדת הגדולה בעולם עם הכי הרבה מאמינים

הנצרות היא הדת הגדולה ביותר בעולם, עם מעל 2 מיליארד מאמינים. היא התפתחה מתוך היהדות לפני כ-2,000 שנה, כשלפי האמונה הנוצרית ישו המשיח (ישוע) הוא בנו של אלוהים שהתגלם בבשר ודם כדי לגאול את חטאי האנושות. ישו הוצא להורג בצליבה, אך לפי האמונה הנוצרית הוא קם לתחייה כעבור 3 ימים ועלה לשמיים, והוא ישוב ביום הדין לשפוט את החיים ואת המתים.

הזרמים המרכזיים בנצרות ומאפייניהם

בנצרות קיימים שלושה זרמים מרכזיים – הקתולים, הפרוטסטנטים והאורתודוקסים. ההבדלים ביניהם נוגעים בעיקר לפרשנות כתבי הקודש ולמבנה ההיררכיה הכנסייתית. למשל, בעוד שהקתולים מכירים בסמכות האפיפיור, האורתודוקסים מתנגדים לכך. הפרוטסטנטים מאמינים בסמכות העליונה של כתבי הקודש בלבד. למרות ההבדלים, שלושת הזרמים חולקים את האמונה המרכזית בישו כמושיע.

התפשטות הנצרות בעולם לאורך ההיסטוריה

הנצרות החלה את דרכה בישראל, אך תוך זמן קצר החלה להתפשט ברחבי האימפריה הרומית. גורם מרכזי להתפשטות המהירה היה פועלו של פאולוס השליח שהפיץ את הבשורה ברחבי הים התיכון. בשנת 380 הנצרות הפכה לדת הרשמית של האימפריה, מה שהאיץ עוד יותר את התפשטותה. בהמשך התפשטה הנצרות לאמריקה, אפריקה ואסיה והפכה לדת עם המספר הגדול ביותר של מאמינים כיום. בין חוקרי הנצרות הבולטים אפשר למצוא את יסכה הרני, שהיא מרצה לדתות ולמיתולוגיה בקתדרה שבמוזיאון ארץ ישראל. היא פעילה בתחום החינוך הבין-דתי ובקיום מפגשים בין-דתיים, ובין הרצאותיה ניתן למנות את סוד קסמו של הסיפור המקראי, את קיצור תולדות הנצרות ואת כנסיות הנצרות ברחבי תבל.

 

דתות בעולם

 

אסלאם – הדת השנייה בגודלה עם הצמיחה המהירה ביותר

האסלאם היא הדת השנייה בגודלה אחרי הנצרות, עם כ-1.8 מיליארד מאמינים ברחבי העולם. היא נוסדה במאה ה-7 לספירה על ידי הנביא מוחמד, שלפי המסורת המוסלמית קיבל התגלות מאלוהים (אללה) באמצעות המלאך ג'יבריל. ההתגלות הזו הפכה לספר הקוראן, הטקסט הקדוש של האסלאם. המוסלמים מאמינים כי יש רק אל אחד (אללה), וכי מוחמד הוא נביאו.

עקרונות האמונה והפילוגים המרכזיים באסלאם

יסודות האמונה המוסלמית כוללים: אמונה באל אחד, במלאכים, בספרי הקודש (ובפרט בקוראן), בנביאים (מוחמד האחרון שבהם), ביום הדין ובגורל. חמש מצוות היסוד של האסלאם הן העדות (השהאדה), התפילה (סלאת), הצדקה (זכאת), הצום (בחודש הרמדאן) והעלייה לרגל (חאג'). האסלאם מתפצל לשתי כיתות עיקריות – הסונים והשיעים. המחלוקת העיקרית ביניהם נוגעת לשאלת הירושה לאחר מותו של מוחמד.

הינדואיזם – אחת מהדתות העתיקות בעולם

ההינדואיזם היא אחת מהדתות העתיקות ביותר בעולם, עם מקורות המשתרעים אלפי שנים לפני הספירה. זוהי הדת השלישית בגודלה כיום, עם כמיליארד מאמינים, רובם ככולם בהודו. ההינדואיזם מתאפיין במגוון רחב של אמונות ושל פולחנים, ללא דֹוגמה או כתבי קודש מרכזיים המקובלים על כולם. עם זאת, יש מספר עקרונות מאחדים כמו האמונה בגלגול נשמות, בקארמה ובדרך להשגת מוקשה (שחרור מגלגל הלידות-מיתות).

מאפייני הדת ההינדית ואמונותיה המרכזיות

אחד ממאפייני הליבה של ההינדואיזם הוא הפוליתאיזם – האמונה במספר רב של אלים ואלות. עם זאת, רבים מאמינים שמדובר בהיבטים או בהתגלמויות שונות של האל האולטימטיבי האחד (ברהמן). בין האלים הפופולריים ניתן למצוא את בְּרַהְמָה, וִישְׁנוּ, שִׁיוָה וגאנֵשׁ. טקסטים קדושים מרכזיים הם הוֵדוֹת (המקורות העתיקים ביותר), הבְּרַהְמָנָס (פרשנויות לוודות), והאֶפּוֹסים מַהַבְּהַארַטַה ורַאמַאיַאנַה. מושגי הקארמה (מעשים שנצברים וקובעים את הגורל בחיים הבאים) והדהרמה (החובות והמעשים הנכונים בהתאם למעמד החברתי) ממלאים גם הם תפקיד מרכזי בהינדואיזם.

בודהיזם – דת של השגת הארה ושחרור מהסבל

הבודהיזם היא דת ופילוסופיה שמקורה בהודו במאה ה-5 לפני הספירה. היא נוסדה על ידי סידהרתא גאוטמה, הידוע כבודהה ("המואר"). הבודהיזם מתמקד בדרך להשגת הארה רוחנית ושחרור מהסבל, דרך תובנה פנימית ומדיטציה. אין בבודהיזם אל עליון או בורא, והדגש הוא על הפוטנציאל הגלום בכל אדם להשיג הארה בכוחות עצמו. עם כ-500 מיליון מאמינים, זוהי הדת הרביעית בגודלה בעולם.

הדרך שהתווה בודהה להשגת נירוונה

לב הבודהיזם הן "ארבע האמיתות האצילות" ו"הדרך המתומנת". ארבע האמיתות הן: החיים הם סבל, מקור הסבל הוא התשוקה וההיאחזות, ניתן לשים קץ לסבל, והדרך לכך היא הדרך המתומנת. הדרך המתומנת כוללת שמונה עקרונות לחיים נכונים: תובנה נכונה, כוונה נכונה, דיבור נכון, פעולה נכונה, פרנסה נכונה, מאמץ נכון, תשומת לב נכונה וריכוז נכון. המטרה הסופית בבודהיזם היא הגעה לנירוונה – מצב של שלווה, חופש מתשוקה וסבל, ושחרור מגלגל הלידות-מיתות.

לסיכום

יש לא מעט דתות בעולם, ולכל אחת יש היסטוריה, מסורת ותפיסת עולם ייחודית. חמש הדתות הגדולות והמשפיעות ביותר כיום הן הנצרות, האסלאם, ההינדואיזם, הבודהיזם והיהדות. למרות ההבדלים ביניהן, לכל הדתות הללו יש מכנה משותף – הן מנסות להסביר את מהות הקיום האנושי, לתת משמעות לחיים ולהתוות דרך מוסרית לחיים. הן גם בסיס לזהות תרבותית, חברתית ולעיתים אף לאומית עבור מיליארדי מאמינים. לימוד והיכרות עם הדתות השונות בעולם מאפשר לנו להעמיק את ההבנה שלנו לגבי החברה האנושית על כל גווניה, להכיר בערך הרב-תרבותיות ולקדם סובלנות כלפי השונה והאחר. ידע על דתות העולם הוא חלק מההשכלה הכללית שכל אדם צריך לרכוש בעידן הגלובלי בו אנו חיים.

נגישות