יודאיקה – מה זה?

יודאיקה הוא שמו של סגנון אומנותי המזוהה עם אומנות יהודית ויזואלית שיש בה סמלים הקשורים לתרבות היהודית ולדת היהודית. באמצעות יודאיקה אפשר להכין מוצרים מתאימים לחג או לשבת, לבתי כנסת, לדקורציה של הבית, של העסק וכולי. אומנות וויזואלית מסוג זה מזוהה עם ערכים הקשורים לדת ולתרבות היהודית, לכן ישנם סמלים, צבעים וצורות המאפיינים אותה. יש אומנים אשר בוחרים בסגנון הספציפי הזה עבור ציור או פיסול, יש כאלה הבוחרים באומנות פלסטית, יש את מי שיצייר או יפסל אלמנטים בסגנון של ימי הביניים או אפילו בסגנונות אוונגרד.

כיום יש לא מעט מוצרים עשויים יודאיקה החל מכיסוים לפלטת שבת עד כיסוי חלה, פמוטים, גביעים, חנוכיות וכעוד. באמצעות שיטת היצירה הייחודית אפשר להרגיש תחושת שייכות ליהדות ולרכוש מוצרים אשר מסמלים את הרוח היהודית. אומנים שעוסקים ביודאיקה עובדים עם חומרי גלם שונים כדי לייצר ציורים, פסלים, אלמנטים ארכיטקטוניים ועוד. יש פריטים המהווים אומנות שימושית כמו תשמישי קדושה או כוסות קידוש, כאשר שילוב של חומרים כמו מתכת, זכוכית, זהב וברזל – כולם יוצרים פרטי אומנות שאפשר לפגוש גם בבתי כנסת וגם כאלה שנראו בבתי מקדש היסטוריים.

פריטי יודאיקה אפשר למצוא בבתים של אנשים המעוניינים בפריטים דקורטיביים לעיצוב הבית, או במוצרים עם אלמנט דתי אותם ניתן לרכוש מחנויות המשווקות מוצרים כאלה.

מקור השם יודאיקה

המילה 'יודאיקה' נגזרת מהמילה "יהדות", והיא הפכה להגדרה של אומנות יהודית בקרב עמים וארצות. החפצים שנוצרו מאומנות זאת, שימשו חוקרים במשך השנים כדי ליצור ציר זמן בתרבות היהודית, וכדי להבין את השתלבותם של יהודים בתקופות שונות בהיסטוריה. כיום יש מגוון רחב של פריטים היסטוריים המסמלים את המסורת ומעידים על קיומו של העם היהודי בתוך קהילות או באזור מסוים.

כוס לקידוש

כוסות קידוש או גביעי קידוש הם פריטים מעוצבים בסגנון האמור. יהודים שומרי מסורת משתמשים בגביעי קידוש גם עבור ברכות ערב שישי -שבת, וגם עבור חגים וטקסי הבדלה. כיום אפשר לבחור מגוון רחב של כוסות וגביעים מהודרים, החל מכוסות כסף עד זהב. בין היתר ישנן כוסות זכוכית בסגנון יודאיקה וכוסות מחומרים שונים שהופכות את הטקס להרבה יותר חגיגי. כאשר אתם בוחרים כוסות קידוש בחרו כאלה שעוצבו בהתאמה אישית ונבדקו על ידי סופר סת"ם. בחרו כוסות מתאימות עבור טקסים יהודיים.

יודאיקה - מה זה?

כיסוי לחלה

בציעת חלת השבת היא חלק בלתי נפרד ממנהגי המסורת. מי שרוצה לכסות את החלות השבת בפריט יודאיקה, יוכל לבחור מגוון כיסויים לחלות, כמו מפית לחלות מעוצבת בסגנון אומנותי ייחודי, כמו גם כיסוי עשוי זהב או כסף, כיסוי עשוי פורצלן או זכוכית ושאר חומרים.

פמוטים

בתים שיש בהם פמוטים הם כאלה שמיד מזוהים עם המסורת היהודית. פמוטי יודאיקה הם סמל לשפע וטעם טוב ומספקים אלמנט דקורטיבי יפיפה באמצעותו מקבלים את השבת.

מלבד המוצרים המתאימים ליום יום, תמצאו גם מוצרים לחגים, קרשים לחלות, חנוכיות, כיפות מסוגננות על פי העיצוב היהודי הייחודי, צלחות פסח, צלוחיות למלח, ושאר מוצרים מעוצבים ויפים שאפשר להזמין במשלוח מהיר לכל מקום.

בחרו את המוצרים מאתר המציע את כל הבדיקות ההלכתיות לפי רכישת המוצר – כך תוכלו להשתמש בכלים שעומדים בכול התקנים של הדת והמסורת היהודית.

נגישות