רובוט תעשייתי השותף בהליכי הייצור במפעל – זה כבר מזמן לא מדע בדיוני

מפעלים וקווי ייצור מהווים מערכות מורכבות למדי, אשר משלבות מנגנונים רבים ושונים לשם השגת התוצאה הרצויה. אחד המעניינים שבהם, הוא הרובוט התעשייתי. מבחינה זו, מה שנראה בעבר כמדע בדיוני, כיום הוא כבר שגרה! מה זה אומר בפועל?

אוטומציה ורובוטיקה – המפתח לייעול נרחב

את התפתחות הרובוטיקה בעסקים, ניתן לתאר באופן כללי מאוד כך: בהתחלה היו רק עובדים אנושיים. לאחר מכן, התווספו בהדרגה מכונות מסוגים שונים. חלק מהמכונות חיקו במידה כזו אחרת פעולות של עובדים אנושיים. למשל מנגנון הטחינה המכאני בתחנת קמח. בהמשך, התפתחות הנדסת החשמל אפשרה שכלול רב, עם המצאות כגון מנוע חשמלי. כניסת האלקטרוניקה לתמונה ובהמשך המחשבים, אפשרה מידה הולכת וגדלה של אוטומציה. המכונות יכלו כעת לפעול על פי נסיבות משתנות ולפי תסריטים מבוקשים מראש. לבסוף, התפתחו רובוטים מתקדמים, אשר מסוגלים לעבוד לצד עובדים אנושיים במפעלים ופסי ייצור. רובוט תעשייתי כזה, אשר שותף בתהליך הייצור במפעל בקרבת עובדים אנושיים, מרחיב את האפשרויות עבור העסק. בסך הכול, מכונות מיוחדות אלה תורמות מאוד לתעשייה, בייעול תהליכי ייצור, האצתם, הוזלת עלויות ועוד. הרובוט לוקח את האוטומציה לשלב המתקדם והגבוה ביותר, גם אם הוא עדיין לא מסוגל לעשות הכול בעצמו. שילוב רובוטים בתהליכי ייצור הוא אתגר מורכב, אך יש לכך פתרונות בשלים וטובים, בדמות ספקים מקצועיים (מייד נביא דוגמה לאחד מהם).

כיצד הם משתלבים?

רובוטים יכולים להיות באינטראקציה מתקדמת עם סביבתם. הם מסוגלים לקבל החלטות בהתאם למצב משתנה, באמצעות חיישנים שונים ויכולת "ראייה" ממוחשבת. באופן פעולתם הבסיסי, הרובוטים התעשייתיים זקוקים לסביבה מבודדת ומוגנת, בה הם יעבדו ללא הפרעה לבני אדם או הפרעה להם מצד בני אדם. יש לכך כמובן גם היבט בטיחותי. אך חשוב לציין, שיש גם מה שמכונה בשם רובוט שיתופי או collaborative robot או cobot (קובוט). זהו רובוט שלא זקוק לסביבה נפרדת. קל ללמוד לעבוד איתו ולתכנת אותו והוא מיועד במיוחד לעבודה משותפת ובטוחה לצד אנשים. מעבר לכך, כדאי להזכיר את היתרונות הבסיסיים והחשובים של רובוטים תעשייתיים באשר הם: מכונות אלה, מתאימות מאוד לעבודה שוחקת וממושכת. הרובוטים לא זקוקים להפסקות והם מסוגלים לתפקד היטב 24 שעות ביממה, למשך ימים רבים. יש להם את היכולת להפעיל כוח רב יותר משל עובד אנושי, ברמת דיוק גבוהה יותר ובכל מהירות רצויה. הם גם מסוגלים לחזור על פעילותם שוב ושוב, תוך שמירה על דיוק מרבי. תודות לכך, מתקבלים תוצרים ברמת איכות ידועה וקבועה. כך שאין ספק, שרובוטים תעשייתיים מרחיבים מאוד את האפשרויות שעומדות בפני מפעלים, לשיפור תהליכי הייצור.

 

 

ארק אוטומציה – דוגמה לספק מוביל

ארק אוטומציה היא ספקית וותיקה ובולטת לתחום זה בארץ. החברה מציעה מערכות רובוטיקה ואוטומציה שונות, בהתאם לדרישת הלקוח. למעשה, תוכלו למצוא אצלה את כל הדרוש לנושא זה, במקום אחד. עובדה אשר מפשטת דברים ללקוח וכמובן, גם מאיצה את הדברים ומייעלת אותם. ארק אוטומציה מספקת את הרובוטים, בהתאם לדרישות המיוחדות של הלקוח ובהתאמה להן. למשל מבחינת התאמת סוגי הרובוטים, חלקי הקצה לזרועות שלהם או ממשק המשתמש שלהם. מדובר בחברה וותיקה בתחום זה, אשר צברה ניסיון רב, בשילוב רובוטיקה בענפי תעשייה רבים. כמה דוגמאות לכך, מספקים הפרויקטים הבאים: מערכת רובוטית לקטיף תפוחים, תא רובוטי למעבדות חומרי נפץ וקו הרכבה רובוטי.

לסיכום

שילוב חכם של רובוטים תעשייתיים בתהליכי הייצור, עשוי להזניק את המפעל שלכם לרמה הבאה מבחינת יעילות.

נגישות