שורפי שומן לספורטאים – מה זה ולמי זה מתאים?

שריפת שומן היא אחת המטרות הנפוצות של ספורטאים. המטרה היא להוריד את אחוזי השומן בגוף ולהפוך את מאזן הקלוריות כך שנוציא יותר אנרגיה ממה שאנחנו מכניסים. בשנים האחרונות עלתה המודעות לשורפי שומנים לספורטאים שהמטרה שלהם היא די ברורה – לשרוף שומנים ולזרז את ירידת אחוזי השומן הגוף. אלו סוגי שורפי שומנים קיימים, ומה חשוב לדעת לפני שאתם צורכים שורפי שומנים?

 

סוגי שורפי שומן:

ראשית נענה על השאלה אילו סוגים של שורפי שומן לספורטאים קיימים? ככלל, ניתן לחלק את שורפי השומנים לכמה סוגים בהתאם לאופן בו הם שורפים את השומנים:

שורפי שומנים ממריצים

זהו אולי הסוג הנפוץ ביותר של שורפי שומנים כאשר רובם מבוססים על קפאין. שורפי שומן ממריצים הופכים את הספורטאי לערני יותר ובכך מסייעים לאימון יותר אינטנסיבי והמשמעות בסופו של דבר היא שריפת שומן מוגברת. כלומר – הם מסייעים לשרוף שומן באופן עקיף. השפעה ישירה יותר שלהם היא זירוז חילוף החומרים בגוף כך שהשומן נשרף באופן מהיר ויעיל יותר.

כמובן שחשוב להדגיש שהשריפה היא בסופו של דבר תוצאה של האימון, וחילוף חומרים מהיר לבדו לא ישרוף שומנים ללא פעילות גופנית.

שורפי שומנים מדכאי תיאבון

כפי שניתן להבין משמם, מדובר בשורפי שומנים המדכאים את התיאבון או מגבירים את תחושת השובע, ובכך מסייעים להפחתת הקלוריות שאנו צורכים. קיימים מגוון סוגים של שורפי שומנים מדכאי תיאבון, כולל תוספים טבעיים לעומת תוספים המכילים כימיקלים. במידה ואתם שוקלים ליטול תוסף מדכא תיאבון, חשוב מאוד להתייעץ עם רופא או תזונאית לפני התהליך. אנחנו ממליצים להיזהר עם תוספים כאלו בעיקר בהקשר של עידוד הפרעות אכילה.

שורפי שומנים חסמים ומווסתים

שורפי שומנים המווסתים את החומרים השונים בגוף. המטרה של שורפי שומנים אלו היא לחסום את הכניסה של חומרים שונים למערכות הגוף או לווסת אותם, כאשר החומרים הנחסמים הם בדרך כלל פחמימות או הורמונים המווסתים. גם כאן, חשוב להיוועץ ברופא לפני שנוטלים תוסף כזה, וכמובן לקחת אך ורק תוספים שאושרו על ידי משרד הבריאות.

 

 

שורפי שומן לספורטאים - מה זה ולמי זה מתאים?

חשוב להתאים את האימון לתוספים ולהפך

במידה ואתם לוקחים תוספים שורפי שומן, חשוב להתאים את תכנית האימונים ולבצע אימונים בעצימות מתאימה, כאשר ייתכן ויש דווקא להגביל את עצימות האימונים כך שלא יהיו אימונים שורפי שומן באופן מוגזם.

 

קחו בחשבון גם את צריכת המזון

הקפדה על תזונה נכונה חשובה עבור כל אחד ובוודאי כאשר מדובר בספורטאי המעוניין להוריד את אחוזי השומן, להתחטב או לפתח את הגוף. כאשר נוטלים תוספים שורפי שומן, החשיבות של תזונה מתאימה עולה ואם התפריט לא יהיה בנוי נכון עלולים להיווצר חוסרים מסוימים והתוצאה היא שינוי שלילי בהרכב הגוף, או היעדר שינוי בכלל. יש לאזן נכון את אבות המזון בתפריט: לחשוב לא רק על מספר הקלוריות שאנחנו מכניסים לגוף, אלא גם על היחס בין שומנים, חלבונים ופחמימות.

 

ביצוע אימוני כוח

אימוני כוח אפקטיביים ממקסמים את היכולת הגופנית ומפחיתים את אחוזי השומן באופן יעיל למדי, ולכן חשוב לשלב תרגילי כוח באימון. אימוני כוח משפיעים על חילוף החומרים בגוף ומביאים לשימוש בשומן כמקור אנרגיה. בצעו אימוני כוח לא רק על השרירים המייצבים אלא גם תרגילים המפעילים את השרירים התנועתיים כגון סקווטים, דד ליפט, מתח, לחיצת חזה וכדומה.

 

היוועצו ברופא לפני בחירת התוסף

חשוב מאוד להיוועץ ברופא ותזונאי לפני שאתם בוחרים את התוסף הן לגבי היעילות שלו והן לגבי ההתאמה למצבכם. במידה ואתם סובלים ממצב רפואי מסוים זה מצריך התייחסות: כך למשל סובלים מלחץ דם גבוה מנועים לקחת חלק מהתוספים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות