יהודי ספרד: ייתכן שאתם זכאים לדרכון פורטוגלי!

הקהילה היהודית שחיה בספרד טרם הגירוש שהתרחש בשנת 1492 נחשבה לאחת הקהילות הגדולות באירופה. ע"פ ההערכות הקהילה מנתה כ 30,000 יהודים אשר נאלצו לעזוב את ביתם בצו של המלך, ובעקבות כך נאלצו לבנות את ביתם במדינות שכנות, כמו פורטוגל. אולם, לאחר מספר שנים גם בפורטוגל התרחש גירוש של היהודים ועל כן הקהילה הענפה שהתגוררה במקום נאלצה בשנית לאתר מקום מגורים חלופי. ברבות השנים החלה ממשלת פורטוגל לקדם תיקון לחוק היסטורי אשר במסגרתו ניתנת אפשרות להוצאה של דרכון פורטוגלי בעבור צאצאים של אנוסי ספרד כמו גם פורטוגל, בהליך מקל וללא צורך בהוכחת זכאות. אם אתם צאצאים של אנוסי ספרד, ייתכן כי גם אתם זכאים. כיצד תוכלו לבדוק? להלן כל הפרטים.

הוצאת דרכון פורטוגלי בעבור צאצאים של יהודי ספרד – כל מה שצריך לדעת

במסגרת התיקון לחוק אשר אושר בשנת 2005 יהודים ללא עבר פלילי ומעל גיל 18 יכולים להגיש בקשה לקבלת דרכון, וזאת באמצעות בדיקה של שם המשפחה ברשומות של הקהילה היהודית בפורטוגל. במסגרת החוק ניתנו סמכויות נרחבות לקהילה היהודית, כאשר הקהילה היא הסמכות הראשונית שיכולה לתת לכם כצאצאים של יהודי ספרד לעבור לשלב הבא אל מול הרשויות. על מנת להוציא אזרחות פורטוגלית ליהודי ספרד נדרש לעמוד בתנאי הסף אותם ציינו כמו גם להגיש מסמכים התומכים בבקשה – צילום של דרכון ותעודת זהות, תעודת יושר וכן מסמכים התומכים בהיותכם צאצאים של יהודי ספרד. זאת ועוד, נדרש למלא טפסי בקשה מתורגמים לפורטוגזית כמו גם לוודא כי כלל המסמכים עברו אישור מצד עורך דין נוטריון, כחלק מהליך בירוקרטי אותו כל אזרח זר נדרש לבצע בכדי לקבל את הדרכון. מאחר והביקוש לדרכון פורטוגלי נמצא בשיאו ורשימת ההמתנה רק הולכת ומתארכת, רצוי ליצור קשר כבר עכשיו עם  חברה המתמחה בתחום, וזאת מתוך מטרה לבצע את התהליך בצורה מסודרת ומבוקרת ותוך שימת דגש על עדכונים שוטפים לגבי ההליך, בייחוד אם אתם מעוניינים להוציא דרכון לא רק בעבורכם אלא גם בעבור בני הזוג או הילדים.

מדוע כדאי להגיש בקשה כבר עכשיו?

לאור הביקוש הרב לקבלת דרכון בתנאים מקלים כמו שממשלת פורטוגל מציעה, עשרות אלפי ישראלים החלו להגיש בקשות לקהילה היהודית שדיווחה מצדה על עומס משמעותי שמקשה על הפעילות השוטפת. כתוצאה מכך זמן קבלת הדרכון התארך עד לכדי מצב של שנתיים מרגע הגשת הבקשה.

זאת ועוד, בשנים האחרונות מתרבים הקלות בפורטוגל לגבי הגבלה של התיקון לחוק ועל כן בשביל להימנע ממצב שבו אתם עלולים למצוא את עצמכם ללא דרכון, רצוי להתחיל את ההליך כבר עכשיו בליווי מקצועי מצד חברה המתמחה בתחום כמו גם כזו שהיא בעלת ניסיון בליווי צאצאים של אנוסי ספרד. בכך, תוכלו לא רק להגדיל את הסיכויים שלכם אלא גם ליצור מערך שבמסגרתו תוכלו להיות במעקב אחר התקדמות הבקשה.

לסיכום

הוצאת דרכון פורטוגלי מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם כצאצאים של יהודי ספרד לקבל שורה ארוכה של יתרונות – מעבר חופשי בין מדינות האיחוד, כניסה לארה"ב ולאוסטרליה ללא צורך בוויזה, תעסוקה ומגורים באירופה ובפרט בפורטוגל וכן אפשרות ללימודים באחד מהמוסדות להשכלה גבוהה באירופה, כל זאת כפועל יוצא מכך כי פורטוגל היא חברה באיחוד האירופי ועל כן הדרכון מקנה לכם כאזרחים ישראלים יתרונות עצומים. על כן, ליווי מקצועי המתבצע החל משלב בחינת שם המשפחה ועד לקבלת הדרכון היא הדרך לטובת מימוש הזכאות המגיעה לכם ע"פ חוק.

נגישות