מהן עבירות התנועה הנפוצות בישראל?

כנהגים בישראל, חשוב להיות מודעים היטב לעבירות התנועה כדי לשמור על הבטיחות בדרכים ולהבטיח חוויית נהיגה חלקה. במאמר זה תוכלו להכיר את העבירות הנפוצות ביותר ואת ההשלכות לאי ציות לחוקי התנועה. באמצעות הבנת ההשלכות האפשריות ואימוץ הרגלי נהיגה אחראיים, אפשר לתרום לסביבת נהיגה בטוחה יותר בשבילנו ובשביל משתמשי הדרך האחרים. רוצים לדעת ממה להימנע בזמן שאתם נוהגים בכבישים העירוניים והבין עירוניים ברחבי הארץ? בואו נתחיל!

נהיגה בשכרות

אחד מהאיומים המשמעותיים על בטיחות הנהג ומשתמשי הדרך האחרים הוא נהיגה בשכרות שמסוכנת מאוד. הפעלת רכב תחת השפעת אלכוהול פוגעת בשיקול הדעת, בזמן התגובה ובקואורדינציה. בישראל, מגבלת ריכוז האלכוהול החוקית בדם היא 0.05%. הפרת מגבלה זו עלולה להוביל לעונשים חמורים, לרבות קנסות, פסילת רישיון, ואף מאסר. יתר על כן, אנשים שהורשעו בנהיגה בשכרות עלולים לעמוד למשפט ולהתמודד עם דמי ביטוח גבוהים יותר.

 • בישראל, אוכפים את החוקים בצורה נוקשה נגד נהיגה בשכרות כדי להרתיע התנהגות מסוכנת זו.
 • שוטרים משתמשים במכשיר הינשוף כדי לבחון נהגים החשודים בנהיגה תחת השפעה.
 • חשוב לתכנן אפשרויות תחבורה חלופיות, כגון נהגים או מוניות, כדי למנוע את הפיתוי של נהיגה לאחר צריכת אלכוהול.

 

 

נהיגה במהירות מעל המותר

חריגה מהמהירות המותרת היא עבירת תנועה המסכנת חיים וגורמת לסבירות גבוהה יותר לתאונות. בארץ, מגבלות המהירות משתנות בהתאם לסוג הכביש והמיקום. לדוגמה, בתוך ערים, הגבלת המהירות המוגדרת כברירת מחדל היא בדרך כלל 50 קמ"ש, בעוד שבכבישים מהירים, היא יכולה לנוע בין 80 קמ"ש ל-120 קמ"ש. אלה שנוהגים במהירות מעל המהירות המותרת עלולים לעמוד בפני קנסות, לקבל נקודות לרישיונם, או אפילו להסתכן בפסילת הרישיון, בהתאם לחומרת העבירה.

 • מצלמות מהירות ממוקמות באופן אסטרטגי ברחבי הארץ כדי לפקח ולאכוף את מגבלות המהירות.
 • קנסות על מהירות מופרזת גדלים עם חומרת העבירה והרקורד הקודם של הנהג.
 • על הנהגים לפקח כל העת על תמרורים ולהתאים את מהירותם בהתאם כדי להבטיח את בטיחותם ועמידתם בחוק.

שימוש במכשיר נייד בזמן נהיגה

הופעת הסמרטפונים הביאה לגל חדש של עבירות תנועה, בעיקר שימוש במכשירים ניידים בזמן נהיגה. שימוש בטלפון, בין אם לשליחת הודעות טקסט, לביצוע שיחות או לגלישה במדיה חברתית, מסיטה את תשומת הלב של הנהג מהכביש, ומגדילה באופן משמעותי את הסיכון לתאונות. השימוש במכשיר נייד בזמן הנהיגה אסור בהחלט, אלא באמצעות דיבורית. המפרים עלולים לעמוד בפני קנסות, נקודות זיכוי ואפילו השעיית רישיון הנהיגה.

 • גם השימוש באוזניות בזמן נהיגה אינו חוקי בישראל.
 • מותר להשתמש במערכות ניווט GPS במכשירים ניידים, בתנאי שהן מותקנות בצורה מאובטחת.
 • מומלץ להעביר את הטלפון למצב שקט או להשתמש בפונקציית "נא לא להפריע" כדי למנוע הסחות דעת בזמן נהיגה.

עבירות תנועה נפוצות נוספות בישראל

בעוד נהיגה בשכרות, מהירות מופרזת ושימוש בטלפון נייד הן בין עבירות התנועה הנפוצות ביותר בישראל, חשוב להיות מודעים לעבירות אחרות שעלולות להוביל לענישה ולפגוע בבטיחות בדרכים. בין העבירות הנפוצות הנוספות תמצאו:

 • אי חגירת חגורת בטיחות: השימוש בחגורות בטיחות הוא חובה הן לנהגים והן לנוסעים בישראל. אי חגירת חגורת בטיחות עלולה לגרור קנסות הן לנהג והן לנוסעים.
 • נסיעה באור אדום: התעלמות מרמזורים היא עבירה חמורה שעלולה להוביל לתאונות ופציעות. המפרים עלולים לעמוד בפני קנסות, נקודות זיכוי והשעיית רישיון.
 • חניה לא חוקית: חניה באזורים מוגבלים, חסימת שבילי גישה או חניה על מדרכות עלולה להוביל לקנסות וגרירה.
 • נהיגה עם רישיון שפג תוקפו או ללא רישיון: הפעלת רכב ללא רישיון נהיגה בתוקף או נהיגה עם רישיון שפג תוקפו ולא חודש עלולה לגרור עונשים חמורים, לרבות קנסות והשעיית רישיון.
 • אי מתן זכות קדימה: אי מתן זכות קדימה, בעת הצורך, עלול להוביל לתאונות ולסכן משתמשי דרך אחרים. המפרים עלולים לעמוד בפני קנסות ונקודות זכות.

לסיכום

חשוב ביותר שכל אלה שנוהגים בכבישי הארץ יכירו את עבירות התנועה הנפוצות ואת השלכותיהן. בעזרת הימנעות מהתנהגויות מסוכנות, כגון נהיגה בשכרות, מהירות מופרזת ושימוש במכשירים ניידים בזמן נהיגה, ניתן להפחית באופן משמעותי את הסיכון לתאונות ולהגן על חיינו ועל חיי אחרים. בנוסף לכך, חשוב לזכור את העבירות האחרות הנצפות לעיתים קרובות על הכביש, כגון אי חגירת חגורת בטיחות, נסיעה באור אדום, חניה לא חוקית, נהיגה ללא רישיון תקף ואי מתן זכות קדימה. באמצעות הקפדה על חוקי התנועה ולקיחת אחריות על פעולותינו בכביש, אנו תורמים לסביבת נהיגה בטוחה יותר ומטפחים תרבות של כבוד והתחשבות.

נגישות