מהי ברכת השחר ולמה קוראים אותה?

בכל בוקר, החלק שבו אנחנו פותחים את התפילה הוא ברכות השחר. בברכות הללו אנחנו מודים לה' על כל הדברים הטובים שסובבים אותנו החל מתחילת היום ועד שאנחנו הולכים לישון. בתוך ברכות השחר יש מספר רב של ברכות, וכאן תקבלו סקירה על הברכות השונות והסיבה שקוראים אותן.

ברכות השחר

בכל בוקר כאשר אדם מתעורר ומתחיל את היום שלו, הוא למעשה נפגש בכמות אדירה של ניסים, שלא תמיד הוא שם לב לקיום שלהם. עצם העובדה שאדם הלך לישון בלילה והתעורר בבוקר בריא ושלם היא בפני עצמה נחשבת לנס גדול. ברכות השחר נועדו בדיוק למטרה הזו, לבטא את ההודאה שלנו לה' על כך שאנחנו חיים ומתפקדים בצורה בריאה. אנחנו יכולים למצוא ברכת השחר בנוסחים נוספים ועל כך נרחיב בהמשך.

זמן אמירת ברכות השחר

ברכות השחר הן החלק הראשון שנאמר בתפילת שחרית, ורבים נוהגים לומר את הברכות הללו עוד בבית לפני ההגעה לבית הכנסת. בעבר היה נהוג לומר כל ברכה בפני עצמה על אותה פועלה שעליה מכוונת הברכה, אולם כיום הברכות כולן נאמרות בבת אחת. כמובן שאסור לומר את הברכות קודם נטילת ידיים של שחרית, ולכן לאחר שנוטלים ידיים ניתן להתחיל לומר את ברכות השחר.

 

מהי ברכת השחר ולמה קוראים אותה?

נוסח ברכות השחר

ברכת השחר קיימות בנוסחים נוספים, ואין להם נוסח אחיד בכל העדות, אולם עצם הברכות זהה. ההבדלים בין הנוסחים הם בעיקר בניסוח או בהוספה והורדה של כמה מילים. בכל מקרה, רצוי שלכל אחד יהיה בבית נוסח של ברכות השחר שמתאים לעדה שלו כדי שהוא יוכל לברך את הברכות בצורה ראויה.

אמירת ברכות השחר בדרך לבית הכנסת

יש מי שנוהגים לומר את ברכות השחר בדרך לבית הכנסת או תוך כדי ההתארגנות בבוקר. מבחינה הלכתית אין בעיה בדבר, אולם חשוב לציין שיש להתרכז באמירת הברכות ולא לומר אותן בהיסח הדעת. הברכות הללו הן הודאה לה' וחשוב לומר אותן בכוונה גדולה.

דוגמאות לברכות השחר

כאמור, בברכות השחר אנחנו מודים לה' על מגוון הניסים שהוא עושה לנו בכל יום. ברכת 'אשר נתן לשכווי בינה' היא אחת מברכות השחר הראשונות והיא למעשה הודאה לה' על כך שקיימת לבעלי החיים ובעיקר לתרנגול היכולת להבדיל בין היום לבין הלילה. למעשה הברכה הזו היא הודאה כללית על כך שיש לנו את מימד הזמן בחיים שלנו.

ברכה נוספת היא ברכת 'אלוקי נשמה' שהיא למעשה הודאה לה' על כך שהתעוררנו בבוקר. במהלך הלילה הנשמה חוזרת לשמים, ובכל בוקר שבו אנחנו מתעוררים אנחנו למעשה מקבלים את החיים שלנו במתנה מה' יתברך. הברכה נועדה להודות לה' על כך שהוא שוב נתן לנו את הנשמה כדי שנוכל לחיות יום נוסף.

עוד ברכה היא ברכת 'שלא עשני גוי', שנועדה לבטא את ההודאה לה' על כך שנולדנו יהודים ואנחנו זוכים לקיים בכל יום מצוות רבות. הזכות להיות יהודי כמובן מחייבת אותנו בהרבה מצוות אולם זו זכות גדולה והברכה הזו היא הודאה על כך.

לסיכום

ברכות השחר הן ברכות שאיתן כל יהודי פותח את היום שלו. הברכות נועדו לבטא את ההודאה שלנו לה' על כך שקמנו לעוד יום של עשייה, בצורה בריאה ושלמה.

נגישות