למה ישראלים כל כך אוהבים תוכניות ריאליטי?

זה לא סוד שהישראלים אוהבים ראליטי, והרבה ממנו. עדות מובהקת לכך ניתן למצוא בלוח השיעורים של הערוצים הגדולים בישראל אשר עמוסים בתוכניות ריאליטי המשודרות באופן קבוע בלוח השידורים. למעשה, האהבה של הקהל הישראלי לתוכניות אלו נוגעת לאלמנטים רבים, כאשר ישנם לא מעט הסברים מדוע הקהל נדבק למסכים כאשר מוקרנת תוכנית כזו. מה הופך את התוכניות הללו למצליחות כל כך? להלן מספר סיבות:

הזדהות

צורך בסיסי של הקהל הוא לראות אנשים שמגיעים מרקע דומה לשלו מצליחים או לחילופין אנשים שהחיים לא האירו להם פנים, מצליחים והופכים  לכוכבים בין לילה. היכולת להזדהות עם הסיפור האישי מעורר אמפתיה ורצון עז לסייע להם להצליח – ובגדול. מדובר בפלטפורמה שמאפשרת לאנשים אנונימיים להגשים חלום ולעורר הזדהות עם התחושות אותם הם חווים במסגרת ההשתתפות בתוכנית.

סף ריגוש גבוה

סף הריגוש של הצופה הממוצע נמצא בנקודת נסיקה. אם פעם ריאליטי כמו האח הגדול נחשב לתוכנית קיצונית למדי, כיום ניתן להבחין במגמה שבמסגרתה התוכניות הופכות לקיצוניות יותר ויותר מבחינת היכולת של המשתתפים לחשוף את עצמם ולבצע תהליכים שנראים לא פעם כדמיוניים, כמו למשל להתחתן מול כל עם ישראל בטלוויזיה. כאשר סף הריגוש עולה, תוכניות אלו מהוות כר פורה לסיטואציות קיצוניות שמובילות בסופו של דבר לתחושה של קתרזיס.

למה ישראלים כל כך אוהבים תוכניות ריאליטי?

בריחה מהמציאות

תוכניות ריאלטי מאפשרות לברוח מהמציאות הקשה. כפי שכולנו יודעים, החיים בישראל אינם רצופים בשושנים והם כוללים בעיות רבות שמשפיעות על איכות החיים של כל אחד ואחת מאיתנו. במציאות לחוצה עם מצב בטחוני מעורער, יוקר מחייה וצרות שיש לכולנו, התוכניות הללו מאפשרות לקבל "בריחה" מהמציאות למשך זמן מסוים שבמסגרתו אפשר לנקות את הראש ולהתעסק בחיים של אחרים, מבלי להתייחס לצרות שאנחנו צריכים להתמודד איתן.

15 דק' של תהילה

את המונח 15 דק' של תהילה נהוג לייחס לזמן הקצר שבו אנשים שיצאו מהתוכניות מצליחים לנצל את דקות הפרסום. אולם, בשנים האחרונות דווקא האנשים שאנו חושבים כי יעלמו מהמסך בתום התוכניות מצליחים לנהל קריירות משגשגות גם הרבה לאחר 15 דקות התהילה אותן קיבלו במסגרת ההשתתפות שלכם בתוכנית. היכולת לנהל קריירה ולהצליח בענק מהווה השראה עצומה בעבור אנשים מהשורה שמבינים כי גם אם תנאי הפתיחה שלהם שונים, הם עדיין יכולים להצליח – ובענק.

לסיכום, תוכניות הריאליטי הן כבר מזמן לא סוגה שנחשבת לסוגת טראש אלא לתוכניות שמצליחות למנף את הקריירות של רבים וטובים כמו גם ליצור מציאות שבמסגרתה כל אחד יכול להתפרסם, גם אם אין לו כישרון מובהק ובוודאי כאשר רוצים לפרוץ לתודעה הציבורית עם כישרון שכולם צריכים להכיר – החל מבישול ועד לריקוד. השמיים הם הגבול וכך גם סף הריגוש של הקהל, ועל כן תוכניות אלו כאן בשביל להישאר.

נגישות